The Miniature Painters, Sculptors &
G
ravers Society of Washington, D.C. (MPSGS)
——————————————

Annual Exhibition

Every fall, we hold an International Exhibition of Fine Art in Miniature.  Our prospectus is available on-line (usually by the end of May), or can be requested by mail.  You do not need to be a Society member to enter our exhibition.  Several activities are held in conjunction with the exhibit, including the following:

Collectors Opening:  We hold a private, invitation only Collectors Opening, generally the Saturday before the show opens.

Public Opening:  The opening is attended by many local artists, and often artists from other countries attend as well.  The public is encouraged to come, meet the artists, and purchase the beautiful art works.

Artist Luncheon/Awards Ceremony:  We host an Artist Luncheon followed by an Awards Ceremony.

Catalog:  An exhibition catalog is produced which lists the title, medium, and price of each art work, and the artist's name and address.  The catalog includes photographs of the award winning works in each category, and is distributed free to every participating artist and collector.  It is available to the public at the exhibit.

Demonstrations:  MPSGS members present demonstrations of miniature art techniques periodically during the course of the exhibition.

Lodging Options:  Below are a few hotels in close proximity to The Mansion at Strathmore, our exhibition venue.  These hotels have access to the Metro subway red line trains to Strathmore and to DC art galleries and museums.

2014 Exhibition Info

Deadline for Art Work — Sep. 20

Artist Luncheon — Nov. 22, 1-3 pm
Awards Ceremony — Nov. 22, 3 pm
Opening Reception — Nov. 23, 2-4 pm
Exhibition — Nov. 23, 2014 through Jan. 4, 2015

The Mansion at Strathmore
10701 Rockville Pike, North Bethesda, MD 20852
301-530-0540
Tues., Thurs.-Sun. 10-4 pm • Wed. 10-9 pm
closed Monday


Congratulations to our 2013 Award Winners!

Edith Trifiletti Memorial Award
Judge's Choice - Best in Show



The Creamery
Judy Minor
Margaret Hicks Memorial Award for Best New Artist


Planning Their Day
Lynn Wade
Cathie P. Scott Memorial Award for Best in Realism


Pink Pansies
Jane Mihalik
80th Anniversary Award



On the Town, London
John R. Good

Joseph & Virginia DeBruyne Awards for
Oils & Acrylics
First Place

Gettin' Wet
Karin Snoots
Second Place

Three Pears
Victor Mordasov
Third Place

Letter From Wilhelmine
Hanna Woodring
Honorable Mentions - Oils & Acrylics
Trees of Gold, Mary Cover
Misty Mountains, Beverly J. Fotheringham
Good News, Debra Keirce
Morning, Oxford Strand, Nancy Van Meter

Watermedia
First Place

French Quarter Morning
Dean Mitchell
Second Place

At the Spinning Wheel
Rachelle Siegrist
Third Place

Rook on the Rocks
Mary Jansen
Honorable Mentions - Watermedia
Tea for Five Please, Wyn Foland
Dockside Seat, Anne Dillon Langan
Cafe De Reiger, Amsterdam, Jeanette Mullane
Coastal Ledges, Carlton Plummer

Drawing
First Place

Acropolis Shadows
Deborah Maklowski
Second Place

Woodland Treasures
Laura H. Von Stetina
Third Place

Meerkat Moment
Kimberly Jansen
Honorable Mentions - Drawing
Spirited, Beth de Loiselle
Better Than Television, Melissa Miller Nece

Pastel
First Place

Forest Edge
Helen Mathyssen-Dobbins
Second Place

Winter's Bride
Christine Bass
Third Place

Dover
Shawna Spangler

Graphic Art

First Place

Heirlooms
Mimi Hegler

Second Place

Lincoln
Harold E. Hansen
Third Place

Corgi
Viviane de Kosinsky
Honorable Mentions - Graphic Art
Wall Flowers, Genevieve Roberts
Carolina, Alice Webb

Collage/Mixed Media
First Place

Land of Enchantment
Carol S. Lopez
Second Place

Mediterranean Mood
Airi M. Foote
Third Place

Tulip Trio
C. Pamela Palco
Honorable Mention - Collage/Mixed Media
Trapped Again, Lee Gerry Wertheimer

Col. Archibald King Memorial Awards for
Sculpture
First Place

The Fallen
Auden Hand
Second Place

I Was Here First
Paul Eaton
Third Place

Stingray
Jim Crawford
Honorable Mention - Sculpture
Travel Back in Time, Ruth Penn

Levantia White Boardman Memorial Awards for
Ivory/Ivorine
First Place
Lower Huon River, Southern Tasmania
Joan Humble
Second Place

Singing Solo
Dana Lee Thompson
Third Place

The Squirrel Hat
Beverly Abbott
Honorable Mentions - Ivory/Ivorine
Rio Macaw, Lynne Beckett
Escaping, Elaine Hahn
Curly Tops, Nancy Still

John Thompson Memorial Awards for
Portraiture
First Place

Needlepoint
Michael W. Coe
Second Place

Vic Granger
William P. Mundy
Third Place

Old Greek Fisherman
Chrysoula Argyros
Honorable Mention - Portraiture
Garrett, Violet Temple

Still Life
First Place

Cat's Quilt
Janet Laird-Lagassee
Second Place

I've Got the Blues
Tykie Ganz
Third Place

Blue Majolica
Brenda Morgan
Honorable Mention - Still Life
Spirit Reflections, Sue Wall

Landscape
First Place

Horner Wood, Near Porlock
Joyce Rowsell
Second Place

Morning at Resthaven
James A. Andrews

Third Place

Autumn Rising
Judith Edgington Bayes

Honorable Mentions - Landscape
My Dream Place, Elise L. Chang
Legally Yours, Richard J. Kryczka
Pennypack Park #1, Glenn Leung
Misty Morn, Millie S. Shott

Birds and Animals
First Place

Season of Plenty
Linda Rossin
Second Place

Seeking Refuge
Wayne Waldron
Third Place

Turquoise Elegance
Wesley S. Siegrist

Honorable Mentions - Birds & Animals
Ghost - Mexican Wolf, Patricia Getha
Meadow Dreams, Luann Houser
Porch Queen, Judy Lalingo
Flamingo, Akiko Watanabe


International

First Place

Living Mirror

Irina Kouznetsova

Second Place

Forgotten World, New Zealand
Edmund Whitaker
Third Place

Breaking Surf
Elizabeth A. Brown
Honorable Mentions - International
Golestan, Hossein Fallahi
Dinghy at Alnmouth, England, Alan R. Farrell
For further info, contact: info@mpsgs.org